Maarit Eerme • 14 september 2020

Eesti toit vallutab maailma

Uurisime Eesti toidu-tootjate käest, kui palju ja kuhu nad enda tooteid ekspordivad ning millised on kõige edukamad eksporttooted.

Chaga Health  

Statistikaameti andmetel eksporditi 2019. aastal Eesti päritolu põllumajandussaadusi ja toidukaupa rohkem kui ühe miljardi euro eest.

“Võrreldes 2018. aastaga kasvas Eesti päritolu toidukaupade eksport 20%, mida mõjutas oluliselt teravilja väljaveo suurenemine. Eesti päritolu teravilja väljavedu kasvas 2019. aastal 88%,” kommenteeris statistikaameti juhtivanalüütik Mirgit Silla.

Ta lisas, et peamised Eesti päritolu toidukaupade ekspordiartiklid on piim, teravili ja kala. “Viimastel aastatel on Eesti päritolu toidukauba ekspordi sihtriikideks olnud Soome, Läti ja Leedu.”

Premia Tallinna külmhoone

Premia peamiseks ekspordiartikliks on Tallinnas valmiv jäätis. Kui vaadata kogu eksporti, siis on sortiment lai – impulssjäätistest kuni perejäätisteni.

Täna annab eksport 35% ettevõtte kogukäibest – Leetu läheb ca 1100 tonni, Lätti ca 150, Soome 300, Taani ca 36 ja Aasiasse ca 37 tonni.

Kõige suuremahulisem eksporditoode on kartongpakendis üheliitrine perejäätis, mida valmib Soome Rainbow nime all ca 300 tonni aastas. Seda eksporditakse talvel üks rekatäis ehk ca 17 tonni ja suve tipphetkel kolm rekat ehk ca 51 tonni kuus.

Välisturgude jaoks on väga oluline kvaliteetne koorejäätis, kindel tarne ja stabiilne kvaliteet ning sobilik hind mõlemale poolele. Uuele turule sisenedes tuleb olla aktiivne ja otsida ning osata teha müügitööd, millele järgneb teise poole audit vabrikus, et olla kindel kvaliteedis ja tarnes. Usaldusväärsus saavutatakse aastate jooksul.

Premia on sihtriigi jaoks teinud ka väikeseid retseptimuudatusi. Näiteks on muudetud veidike koore ja või osakaalu, tulenevalt turgude maitse-eelistuste eripärale.

Premia alustas sellel aastal eksporti Aasia suunal ja septembri lõpus jõuab Hongkongi, Singapuri ja Taiwani poodidesse kaks toodet – Väike Tom kookosetäidisega šokolaadi­glasuuriga pulgajäätis ja meloni-arbuusi-ananassimaitseline jäätisevurr. Oleneb, kuidas jäätis sealsel turul vastu võetakse, kuid plaan on laieneda Jaapani, Lõuna-Korea ja Indoneesia turgudele.

Värska Vesi

Värska Vesi ekspordib looduslikku mineraalvett Värska Originaal, Värska Sidrun ja muid veetooteid.

Sel aastal lisandus eksporditavate toodete hulka ka Värska Vurtsvasser, mis on naturaalse mahlaga mineraalvee baasil jook. See on saanud Eesti ja Soome tarbijatelt väga head tagasisidet.

Eksport annab umbes 15% kogukäibest. Kõige edukam ekspordi toode on Värska Originaal, mis on Soomes väga hästi vastu võetud.

Aasia suuna ekspordile on suunatud peamiselt kõrge kvaliteediga pudeldatud joogivesi, kuna sealsetele tarbijatele on soolaka mineraalvee maitse harjumatu.

2019. aastal müüdi välisturgudel ligi 10 miljonit liitrit veetooteid ehk umbes 25% toodangu kogumahust. Ekspordi müügi kasvatamine on pikaajaline protsess ning Värska toodete edu üheks märksõnaks on kindlasti toodete kõrge kvaliteet ja laitmatu tarnekindlus.

Värska teeb ekspordi jaoks ka eraldi tooteid, kui see aitab sihtturul müügile kaasa. Näiteks on nad Soome turu jaoks turule toonud ka keskmise mineraliseeritusega Värska Vichy, mis hästi vastu võeti.

Värska Originaali edendamisega on ettevõte Soomes tegelenud mitmeid aastaid. Praeguseks on Värska Originaal saadaval suuremas osas Soome kaubanduses. Turundusega on tegevused toimunud samm-sammult, eelmisel aastal oli aga Värska Originaal näiteks Helsingi Maratoni joogiveeks.

Soolaka maitsega mineraalvesi eksporditurgudel ei ole harjumuspärane, mistõttu on see pikaajaline protsess tarbijaid Värska Originaali maitsega ja toote omadustega tutvustada. Soomes aitas alguses kindlasti kaasa ka seal elav Eesti kogukond, kuid kiiresti leidis Värska Originaal poolehoiu ka soomlaste seas.

Foto: Toomas Tikenberg

Chaga Health

Chaga Health ekspordib enda bränditud tooteid – sealhulgad oma bestsellereid – Immuno eliksiire. Kuna toodetakse ja eksporditakse toidulisandeid, on nende uuele turule toomine keeruline ja väga põhjalikult reguleeritud. Toote müügile jõudmisele eelneb pikk protsess, mis hõlmab erinevate sertifikaatide taotlemist, toote registreerimisi, kvaliteedinõuete kontrolli. Tänaseks on ettevõtte positsioneerinud end 20 riigi turule ning valmistatakse ette järgmist etappi, et suurendada müüki olemasolevatel turgudel.

Ettevõte näeb enda toodetel edu, kuna seentel on vaja kasvamiseks puhast keskkonda, millega ka Eesti eristub tugevalt ülejäänud maailmast. Meditsiiniliste seente ja seene sektor, tervisetoodete valdkond on tõusuteel.

Täna moodustab ettevõtte ekspordimahud ca 20% käibest. Lisaks eksportturgudel strateegiliselt mahtude kasvatamisega liigutakse müügi kasvatamiseks ka online kanalitesse (nt Amazoni).

Ettevõtte edukaim eksporditoode on Chaga Health Immuno eliksiir, mis on maailma tabanud tervisekriisiga inimeste lemmikuks saanud. Tootel on Euroopa tervisealane väide (health claim), mis tähendab, et neil on antud õigus väita selle mõju kohta immuunsusele.

Portfelli esimene toode, Chaga Health Elemental eliksiir sisaldas ka etanooli, ent see pärssis teatud turgudele sisenemist. Seetõttu töötati välja ja toodi turule uued alkoholivabad tooted Immuno sarja eliksiiride näol, millest on saanud hitt-toode nii Eestis kui välisturgudel.

Eksportturule sisenemiseks kasutatakse oma valdkonna tippspetsialiste ja hankitakse aktiivselt turuinfot seda sisse ostes. Kõige keerulisem on nende hinnangul sisenemine eksootilisetsse ja kaugetele turgudele – Austraalia, Omaan, Malaisia, Hong Kong, Kanada. Mõnes riigis, näiteks Taiwanis ja Lõuna-Koreas, võib toote registreerimise protsess aega võtta kuni 3 aastat. Samuti tuli Austraalia turule jõudmiseks neil läbida äärmiselt keerukas paberimajanduse protsess. Tänaseks on neil esimesed õppetunnid ja edulood selja taga ning nad saavad nüüd siseneda uude ekspordietappi – müügikoguste suurendamisesse.

Loe pikemalt kaubandus.ee

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111